در مقاله حاضر به توصیف برخی ویژگی های افرادی می پردازیم كه با به كارگیری اصول مهم و اساسی موفقیت توانسته اند كسب و كاری سودده را اداره كنند.

 

همه ما داستان زندگی مدیرانی را كه همواره در امور شغلی خود موفق بوده اند شنیده ایم. در دنیای پر افت و خیز كنونی مدیران و كارآفرینان بیش از دیگران باید اصول بنیادین موفقیت را بدانند و به آن ها عمل كنند. امور تجاری و اقتصادی شبیه بسیاری از امور دیگر به سبب تداوم روند جهانی شدن چالش هایی را در راه كسب و كارها قرار می دهد. در مقاله حاضر به توصیف برخی ویژگی های افرادی می پردازیم كه با به كارگیری اصول مهم و اساسی موفقیت توانسته اند كسب و كاری سودده را اداره كنند. این ویژگی به هر فرد در زندگی شغلی و خانوادگی كمك می كند عملكردی مثبت داشته باشد.

 

1- سخت كوشی

این دسته از افراد كارآفرین هر روز صبح زود از خواب برخاسته، اجرای برنامه روزانه را كه از قبل آماده كرده اند آغاز می كنند. به ندرت از ایشان گله و شكایت می شنوید. آن ها از دیگران عملكرد مثبت انتظار دارند اما از خود عملكردی عالی می خواهند. گام نخست موفقیت مداوم ایمان به این واقعیت است كه تلاش ثمر می دهد.

 

2-كنجكاوی و اشتیاق به آموختن

كسانی كه در همه امور خود موفق هستند همواره مطالعه می كنند، می پرسند و فرا می گیرند. در این زمینه تفاوت آن ها با بقیه این است ایشان آنچه را كه می آموزند به كار می گیرند. موفقیت مداوم به معنای از بركردن اطلاعات نیست بلكه به معنای به كارگیری یا استفاده از دانش به شیوه ای جدید و متناسب با شرایط محیط است. آن ها در حوزه كار خود یك متخصص هستند و در عین حال اطلاعات عمومی زیادی دارند.

 

3-برقراری ارتباط اجتماعی

كارآفرین های موفق با افراد بسیار زیادی آشنا هستند و روابط عمومی خوبی دارند. ایشان در بسیاری از زمینه های تجاری افرادی را می شناسند كه می توانند موانع را از سر راه آن ها بردارند. این گروه از افراد در جمع های خانوادگی، فامیلی، صنفی و اجتماعی شركت می كنند و سعی می كنند با افراد ذی نفوذ ارتباط برقرار كنند.

 

4- رشد شخصیت

افراد موفق غیر از آن كه در حوزه فعالیت های شغلی همواره به آموختن مشغولند، توانایی های شخصیتی خود را نیز افزایش می دهند. آن ها ارتقای توانایی های درونی و فراگیری مهارت های رفتاری را از ضروریات دانسته و در این جهت اقدام می كنند. بر خلاف افراد دیگر، موفق ها هنگامی كه تحمل نقایص را ندارند به جای رنج كشیدن آن ها را رفع می كنند.

 

5-خلاقیت

كارآفرین های موفق به شكلی خارق العاده خلاق هستند. آن ها دایما از خود می پرسند: «چرا نه؟» و همواره به امكان های جدید، فرصت های آتی و راه های مقابله با چالش ها فكر می كنند در حالی كه افراد معمولی هر چالشی را یك شكست بالقوه می بینند، افراد موفق آن ها را فرصت هایی برای یادگیری می دانند.

 

6-مسوولیت پذیری و اتكا به خود

این گروه از افراد درباره سرزنش دیگران نگران نیستند و وقت خود را با گله و شكایت هدر نمی دهند. آن ها تصمیم می گیرند و اقدام می كنند. گاه مورد سرزنش قرار می گیرند اما با صبر به برنامه ای كه از پیش تدوین كرده اند عمل می كنند، ابتكار عمل را در دست گرفته و مسوولیت موفقیت هایی را كه كسب می كنند بر عهده می گیرند.

 

7-آرامش

حتی در زمینه اضطراب نیز افراد موفق توازن را حفظ می كنند. آن ها ارزش شوخ طبعی، صبر و برنامه ریزی را می دانند در نتیجه به ندرت وحشت زده می شوند و واكنشی عمل می كنند. مدیران موفق آرام هستند، سوالات درست می پرسند و حتی در بحران ها با آرامش تصمیم قاطع و صحیح می گیرند.

 

8- زندگی در زمان حال

 آن ها می دانند كه «اكنون» تنها زمانی است كه قادرند آن را كنترل كنند بنابراین انرژی و وقت خود را صرف تاسف خوردن درباره گذشته نآآنهایا نگرانی از آینده نمی كنند. به همین دلیل مشاهده می شود كه مقدار زیادی كار در روز انجام می دهند یعنی حداكثر استفاده را از هر روز می كنند و به جای هدر دادن زمان از آن استفاده می كنند. آن ها اقدام می كنند زیرا هر كاری بهتر از تصمیم نگرفتن است.

 

9- بصیرت

درك تحولات عمده در جهان و تاثیری كه این دگرگونی ها بر كسب و كارهای كوچك و متوسط می گذارد از مهم ترین ویژگی های كارآفرین های موفق است. آن ها به تحولات و تغییراتی توجه می كنند كه از دید دیگران پنهان می ماند. به این ترتیب با آن كه در زمان حال زندگی می كنند، به آینده نیز توجه دارند.

 

10- اقدام فوری

كارآفرین های همواره موفق نسبت به تحولات فورا واكنش نشان داده و از ادامه ضرردهی جلوگیری می كنند. برای مثال اگر یك ارتباط تجاری سودده در حال ضعیف شدن است فورا اقدام كرده و آن را تقویت می كنند. گاه آن ها به این نوع اقدامات شخصا تمایلی ندارند اما چون برای موفقیت كسب و كار ضروری است آن را انجام می دهند. همچنین این افراد در هر زمان فقط یك كار و مفیدترین كار را انجام می دهند. كسانی كه چند كار را همزمان انجام می دهند در واقع هیچ كدام را درست به پایان نمی رسانند.

 

11-رویكرد مثبت

رویكرد منفی تاثیری بسیار مخرب بر زندگی فرد و كسب و كار او دارد. نگاه به جنبه های منفی هر وضعیت ذهن را نسبت به امكان های مثبت آن وضعیت می بندد و امكان استفاده از آن را از میان می برد. برعكس، نگاه مثبت باعث افزایش انرژی فرد شده و او می تواند جنبه هایی را مشاهده كند كه دیگران توجهی به آن ندارند. گاه توجه به یك نكته كوچك در موفقیتی بزرگ موثر است.

 

12- استقامت

در حالی كه افراد عادی هر شكست را توجیهی برای تسلیم شدن تلقی می كنند، كارآفرین های موفق شكست ها را بازخورد مثبت و مفید برای اقدام درست بعدی می دانند. آن ها از شكست راضی نیستند اما ترس از شكست آن ها را از اقدام باز نمی دارد.

 

نكته بسیار مهم این است كه این ویژگی ها در تركیب با هم موثر هستند و به فرد امكان موفقیت همیشگی را می دهند. برای مثال چون افراد موفق ارتباط های اجتماعی قوی دارند، می توانند در زمینه های مختلف از مشاوره دیگران استفاده كنند. همچنین چون همواره می آموزند تغییرات را هوشمندانه مدیریت می كنند و... توجه داشته باشید كه هیچ یك از این ویژگی ها به ارث نمی رسند بلكه هر فرد می تواند و باید آن ها را در خود پرورش دهد.

 

منبع:  مدیر سبز

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 8000 محدودیت حروف
متن شما باید بین 3 تا 8000 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • امير

نظرات (1)