بازاريابي و معرفي كسب و كار ديگر نياز به توضيح ندارد چرا كه اين روزها جهان تجارت و مسابقه‌هاي تبليغاتي همه دنياي اطرافمان را پركرده‌اند. كسي كه به تازگي كسب و كاري راه‌انداخته هم به فكر وارد شدن در اين حيطه پرهياهوست و كاملا پيداست كه راهي دشوار و پراز چالش‌هاي گوناگون را پيش رو دارد و افت و خيزهاي بسياري را تجربه خواهد كرد. او بايد از قوانين و اصول چندي آگاه باشد تا بتواند راهش را در اين جهان رقابتي امروز، پيدا نموده كسب و كارش را به روشي تاثيرگذار و پاسخگو معرفي نمايد. اگر شما هم يك كارآفرين تازه كار هستيد، نكات زير به كمكتان خواهند آمد : 

قانون اول 

بايد سعي كنيد در قبال هر كاري كه انجام مي‌‌دهيد و هر ساعتي كه صرف كاري مي‌كنيد، پاداش يا پاداش‌هايي به دست آوريد. البته منظور ما اين نيست كه كسي به شما جايزه دهد يا از شما تشكر كند. در حقيقت زمان، كالاي گران قيمتي است كه هرگز و هرگز قابل بازيافت نيست. نه مي‌شود زمان را كش داد و نه كوتاهش كرد. يك روز هم بيش از 24 ساعت نيست. پس زماني كه وقت مي‌گذاريد تا كاري انجام دهيد، بايد به نتايجي كاربردي و مفيد برسيد. اين‌ها پاداش‌هايي هستند كه ذكر كرديم . نتيجه گرفتن لزوما به معناي موفق شدن نيست. اشتباه كردن و آموختن از خطاها نيز نتيجه كاربردي و ارزشمندي است كه دانش و تجربه‌هايتان را افزون خواهد كرد و اين همان قانون دوم است . 

قانون دوم: اشتباهات هديه‌هايي ارزشمندند . 

اين موقعيت‌هاي به ظاهر ناراحت‌كننده و گاه نااميدكننده، "فرصت‌هاي آموختن" هستند. هر قدر بيشتر اشتباه كنيد و از هر يك درسي برگيريد، راه دست‌يابي به هدف، هموارتر مي‌شود. اگر بخواهيد كاري را كه شروع كرده‌ايد به پايان برسانيد، تجربه كسب كنيد و دانسته‌هايي مفيد و راهبردي به دست آوريد، اشتباهات غيرقابل اجتناب خواهند بود. در اين حالت است كه مي‌توانيد تصميماتي محكم، حساب شده، دقيق و راهبردي اتخاذ نموده، طرح و پروژه‌اي كارآمد و پاسخگو براي بازاريابي كسب و كارتان تدوين كنيد و به اجرا گذاريد. همواره به خاطر داشته باشيد كه هيچ تضميني براي موفقيت اولين طرح در كار نيست. ممكن است چهارمين مجموعه استراتژي‌هاي بازاريابي شما موفق عمل كند و به نتايج دلخواهتان برسيد. گاهي مجبور مي‌شويد يك طرح را در ميانه راه متوقف كنيد و دوباره از نو آغاز نماييد. پس براي اين كار آماده باشيد. اين همان قانون سوم است . 

قانون سوم: براي توقف طرح آماده باشيد . 

گاهي اوقات ناگزير از اين كاريد . نترسيد كه ديگران مسخره‌تان كنند و هرگز به دانش و طرح‌هايتان مغرور نشده تعصب نداشته باشيد. زماني كه ديديد اشتباه كرده‌ايد و اين طرح هيچ نتيجه مثبتي به دنبال نداشته فورا اجرايش را متوقف ساخته يك بار ديگر شروع كنيد.ممكن است ببينيد كه به بن‌بست خورده‌ايد، طرح مناسبي و استراتژي كارآمدي به ذهنتان نمي‌رسد و در ميان اين همه كار دست تنها مانده‌ايد. در اين حالت خجالت نكشيد و از ديگران كمك بخواهيد. اين قانون چهارم است . 

قانون چهارم 

زماني كه با شرايطي دشوار روبه‌رو شديد و احساس كرديد كه بايد تغييراتي اعمال كنيد، در جستجوي اقدامي باشيد كه با كوچكترين دگرگوني، تغييرات مثبت زيادي به وجود آورد. كمك خواستن از ديگران- افراد خانواده، دوستان و كارشناسان و مربيان- از اين دست اقدامات است . 

قانون پنجم 

"سوم شلوغ است" يا "گرفتارم"! هميشه هم نشانه يك كارآفرين موفق و پركار نيستند. معمولا افرادي كه مي‌گويند سرشان شلوغ است، كارهاي زيادي براي انجام دادن دارند و تعدادي را نيز شروع كرده‌اند ولي "ذهنشان" شلوغ است و نتوانسته‌اند كارهايشان را نظم داده به نتايجي مطلوب و دلخواه برسند. پس به جاي اين كه بي‌هدف كار كنيد و بيهوده فعاليت‌هاي زيادي را ليست كنيد، فكرتان و بسياري اوقات اتاق كارتان! را نظم دهيد . تصميم بگيريد كه چه كارهايي را، چطور و چه وقت بايد انجام دهيد. اين روش مي‌تواند دست‌آوردها و نتايجي قابل قبول و ارزشمند همراه بياورد . 

قانون ششم 

راه‌حل‌هاي مفيد و با ارزش هميشه دشوارترين و پيچيده‌ترين راه‌ها نيستند. اگر ديديد كه براي گشودن گرهي، راه‌حلي ساده و سهل يافته‌ايد و در كنار آن روش طولانيتري هم وجود دارد، همواره از روش ساده‌تر استفاده نماييد. زمان متاع بي‌ماننديست. دقت كنيد . 

قانون هفتم 

آن‌چه كه هرگز نمي‌توان انكار كرد، نتايج و حاصل برآمده از يك كار است. پس لازمست كه همواره و با نظامي معين و زمان‌بندي شده، نتايج طرح‌ها و پروسه‌هايي كه به جريان انداخته‌ايد را جمع‌آوري و سنجش كنيد. محاسبات آماري ابزارهاي بسيار كمك‌كننده‌اي هستند . 

كار كردن بسيار و تلاش پيگيرانه در همه مواقع نتايج درست وقابل قبولي در پي نخواهد داشت. اگر ديديد كه بسيار تلاش كرده‌ايد ولي باز هم به نتيجه‌اي نرسيده‌ايد، قطعا مسير اشتباهي را پيموده‌ايد . 

نااميد نشويد، چالش‌ها و مشكلات فرصت‌هايي براي رشد و آموختن هستند، مي‌توانيد از ديگران كمك بگيريد. شايد راه‌حل‌ها را بيش از حد پيچيده و وقت‌گير انتخاب كرده‌ايد از چگونگي انجام پروسه‌ها غافل شده‌ايد . 

هر چه كه باشد، قابل اصلاح است ولي بدانيد كه انگيزه قوي، صبر و كوشش فراوان هستند كه شكست را به موفقيت تبديل مي‌‌كنند و يك طرح نامناسب و ناتوان را به طرحي مبدل مي‌نمايند كه هر يك از اجزايش حساب شده و با درايت و تيزهوشي تدوين شده‌اند و پروسه بازاريابي قوي و موثري را به پيش مي‌رانند . 

 

مترجم : آذين صحابي 

مرجع: www.tafahomnews.com

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 8000 محدودیت حروف
متن شما باید بین 3 تا 8000 حرف باشد
  • هیچ نظری یافت نشد